Грип та його профілактика

грип

Симптоми грипу

 • Дискомфорт в очах: сльозотеча, почервоніння та світлобоязнь – поширені симптоми грипу. Відчуття піску в очах характерне для аденовірусної інфекції;
 • Задишка, відчуття нестачі повітря: під час грипу такий симптом вказує на дихальну недостатність. Негайно зверніться до лікаря, якщо відчуваєте будь-які проблеми з диханням!

Як відрізнити грип від застуди?

Застуда: При застуді хвороба починається поступово, а температура тіла рідко піднімається вище 37 – 37,5 градусів. Для застуди характерні такі симптоми як нежить, яка розпочинається з початком хвороби та біль в горлі.

Грип: Для грипу характерний стрімкий початок захворювання. Температура здіймається вище 38-39 градусів. Для початку грипу не типові такі симптоми як нежить чи біль в горлі. Біль у горлі може з’явитись лише на 3-4 день від початку хвороби. А нежить – на 2-3 день.

Як грип передається, і скільки часу людина заразна?

Як правило, найбільший ризик заразитися грипом від хворого – з дня прояву перших симптомів до 3-7 днів після. При ГРВІ людину вважають заразною за кілька днів до появи перших проявів та поки не пройдуть усі симптоми. У більшості випадків це близько 2 тижнів.

Лікування грипу та ГРВІ:

Якщо ви виявили будь-які з симптомів грипу, у більшості випадків не варто виходити з дому та потрібно уникати безпосереднього контакту з іншими людьми, крім випадків, коли необхідно отримати професійну меддопомогу.

Ось що важливо пам’ятати: застуду з легкими симптомами лікують лише постільним режимом та активним питтям упродовж 3-5 днів. При важкому протіканні грипу лікар може призначити противірусні препарати (наприклад, Озельтамівір).

Не забувайте пити достатньо рідини.

 • Препарати від кашлю та болю у горлі не мають доказової ефективності; Вони можуть лише ненадовго полегшити самопочуття.
 • Температуру дорослим “збивають” після відмітки 38,5°С. Використовуйте парацетамол чи ібупрофен, але не перевищуйте дозу препаратів і кратність прийому не частіше 3 разів на добу. Памятайте, що симптоматичні препарати (гарячий чай) містить в своєму складі парацетамол (не перевищити добову дозу). Якщо температура нижча, не “збивайте” її. Це означає, що організм почав боротися з інфекцією та збивання температури йому заважатиме.
 • Харчуйтеся корисно: Овочі та фрукти дуже потрібні організму під час недуги. Якщо немає апетиту, зверніть увагу на курячий бульйон. До того ж, гарячі рідини допомагають зігріти нижню частину носоглотки та сприяють очищенню слизової оболонки.
 • Провітрюйте приміщення: Протягів боятися не варто. Не перетворюйте дім на бункер з наглухо зачиненими вікнами. Регулярне провітрювання і вологе прибирання допоможуть легше перенести грип та застуду.
 • Антибіотики не лікують вірусні інфекції. Їх виписують лише при бактеріальних ускладненнях таких як пневмонія , бронхіт , отит і т.д., і лише після аналізу крові та обстеження лікаря.
 • Негайно телефонуйте 103, якщо помітили задишку, висипи на шкірі, кровохаркання, синюшний відтінок шкіри, блювання та діарею, біль в грудях, зниження тиску, сповільнений пульс, аритмію, порушення свідомості чи судоми.

Скільки днів треба, щоб перебути грип?

Якщо людина захворіла на грип, вона повинна лишатися вдома ще як мінімум добу після того, як спаде висока температура. Це правило діє в усіх випадках, крім тих, коли потрібна невідкладна медична допомога або речі першої необхідності. Якщо все-таки потрібно вийти з дому, наприклад, щоб звернутися до лікаря, вдягайте маску. Часто мийте руки, щоб попередити розмноження та поширення мікробів, серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті.

Якщо людина захворіла на грип, вона повинна лишатися вдома ще як мінімум добу після того, як спаде висока температура. Це правило діє в усіх випадках, крім тих, коли потрібна невідкладна медична допомога або речі першої необхідності. Якщо все-таки потрібно вийти з дому, наприклад, щоб звернутися до лікаря, вдягайте маску. Часто мийте руки, щоб попередити розмноження та поширення мікробів, серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті.

Чи можна заразитися грипом через щеплення від грипу?

Ні. Для щеплення від грипу використовують вакцини, що містять інактивований штам вірусу грипу, який ніяк не може передавати інфекцію.

Саме вакцинація є найефективнішим способом профілактики грипу. Інколи люди відчувають легкий біль в місці ін’єкції, підвищується температура тіла або з’являється слабкість чи біль у м’язах. Ці симптоми протікають у легкій формі та зникають через декілька днів. Інші побічні реакції на щеплення від грипу спостерігаються дуже рідко. Як правило, імунітет набувається впродовж тижня-двох після вакцинації. Інколи люди можуть захворіти через короткий період після отримання щеплення від грипу. Але це не пов’язано з вакцинацією, людина заразилася іншим штамом вірусу грипу або ще не виробився імунітет.

Як захиститись від грипу?

Пам’ятайте: щорічна вакцинація від грипу — найдієвіший засіб для профілактики грипу. Вакцина зміцнює імунітет і змушує працювати активніше та більш продуктивно. За словами медиків у разі вчасної імунізації ймовірність тяжкого перебігу захворювання та ускладнень:

 • Зменшується на 60%;
 • Кількість смертельних випадків зменшується на 80%;
 • Частота госпіталізацій зменшується приблизно вполовину.

Волгіна С.І.
– Директор КНП «Черкаська міська інфекційнам лікарня», головний позаштатний інфекціоніст УОЗ ЧОДА